Medvědí stezka

medvědí

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou Šumavy. Její trasa vede mezi železničními stanicemi Ovesná (asi 3 km od Nové Pece) a Černý Kříž.

Stezka je zaměřena především na seznámení s výraznými geologickými a geomorfologickými zajímavostmi severní části Trojmezenské hornatiny.

Její celá trasa je 14 km dlouhá. Dá se využít i její kratší verze mezi osadami Ovesná a Jeleníse zajímavými skalními útvary na úbočí Perníku (asi 7 km).

 

 

Stezka je dvousměrná, dá se na ni vstoupit ve výchozím i cílovém místě. V terénu je po celé délce vytyčena žlutou turistickou značkou. Na její trase je umístěna řada informačních panelů.

 

Stezka je určena pěším návštěvníkům. K začátku zkrácené trasy do osady Jelení je motoristům umožněn přístup silničkou z Nové Pece.

 

 

Zajímavosti na trase:

Bärenstein- žulový kámen na památku posledního šumavského medvěda, který byl v těchto místech zastřelen 14. 11. 1856.

Schwarzenberský kanál- plavební kanál v délce několika desítek km, který sloužil k plavení dříví z nepřístupných šumavských míst až do Vídně. Dnes je významnou technickou památkou.

Jelení jezírko– uměle vybudovaná retenční nádrž pro zvýšení stavu vody Schwarzenberského kanálu.

Perníkový vrch- na jeho svahu se nachází žulové skalní město s řadou zajímavých a romantických skalních útvarů, které vznikly zvětráváním žuly.

 

 

 

 Trasa: 

Délka trasy: 14 km, celkový čas: 03:27 h (pěšky)

 

 

 Kratší trasa:

 Délka trasy: 7.0 km, celkový čas: 01:45 h (pěšky)