Lipensko má prázdninovou novinku – zdarma cyklobusy

Lipensko má prázdninovou novinku – zdarma cyklobusy

Turistický spolek Lipenska, jehož hlavní úlohou je pomáhat turistickému ruchu v oblasti Lipenska a vytvářet podmínky pro spolupráci regionu od Stožce po Rožmberk, přichází na léto s novým projektem. Jsou jím dvě linky cyklobusů, které spojují celý region od Rožmberku nad Vltavou až po Novou Pec. Hitem pak je, že každý kdo přijde do autobusu s turistickou kartou Lipno.card, pojede ZADARMO.

Léto na Lipensku je neodmyslitelně spojené s cyklistikou. Vyznavači všech druhů kol, od silničních, přes horská až po elektrokola mají okolo Lipenské přehrady k dispozici stovky kilometrů cyklotrastras a stezek. Ať již jste rodina s malými dětmi, sportovci v pokročilejším věku, nebo nadšení polykači kilometrů v obtížných terénech. Pro vás pro všechny přináší Turistický spolek Lipenska ve spolupráci s celým regionem nový produkt, kterým jsou cyklobusy. „Do kopců, na nejvyšší vrcholy se můžete i s kolem nechat vyvézt autobusem a pak dolů na kole pohodlně sjet až tam, kam Vám bude libo. Ráno autobusem na Jelení Vrchy nebo na Svatý Tomáš a dolů desítky kilometrů na kole, tam klidně návštěva hospůdky a naše odpolední spoje vás zase vyvezou nahoru k autu nebo do místa vašeho ubytování. To je produkt, kterým chceme potěšit tisíce návštěvníků," představuje turisticou novinku předseda Turistického spolku Lipenska a manažer projektu letních cyklobusů Jiří Mánek.
Například z Jeleních Vrchů až do Rožmberka vede krásná klidná trasa podél Schwarzenberského kanálu, po březích Lipna i řeky Vltavy. Tento cyklovýlet měří 70 kilometrů a je prakticky celý z kopce nebo po rovině. Trasu je možné si zkrátit na řadě míst a je tak vhodná pro všechny kategorie cyklistů.
„Do nepříjemného stoupání na Vítkův Hrádek může jezdit na kole jenom trénovaný člověk. Léta jsem se tam chtěl na kole zajet podívat, ale už na to nemám sílu. Ale jestli mě tam nyní budete vozit cyklobusem a navíc s lipno kartou zadarmo, budu tam jezdit snad každý letní den, abych si to po těch létech pořádně užil", pochvaluje si novinku pan Souček, senior z Vyššího Brodu.
„Prázdninové autobusy spojují celý region spravovaný Turistickým spolkem Lipenska. Naprostou exklusivitou je, že z Rožmberka a Vyššího Brodu se na Svatý Tomáš bez přestupů dostanete pouze naším spojem. To otevírá nové možnosti pro obyvatele a turisty z těchto dvou měst", říká Josef Šelepa provozující mj. i vodácké autobusy, kterého Turistický spolek Lipenska na léto najal.
Projekt je zajímavý zejména tím, že provozní ztrátu, která se očekává z provozu zdarma, zaplatí desítky lipenských subjektů, kteří se dokázali domluvit na potřebnosti této v Česku nevídané nabídky. Mezi přispěvateli a podporovateli letních cyklobusů na Lipensku jsou Jihočeský Kraj (20%), lipenské obce (35%) a především lipenští podnikatelé a dopravce (60%). Na projekt Turistický spolek Lipenska z regionu získal téměř 500.000,- Kč a to od více než 60 partnerů. „Naším úkolem je učit region spolupracovat. Jsou tu stovky subjektů, když každý dá na společnou hromádku jen něco málo, nakonec z toho může být ohromně moc. Tento projekt, kdy řada podnikatelů od Rožmberka po Novou Pec přispěla jednou nebo dvěma tisícovkami, je toho příkladem," vysvětlil princip fungování Turistického spolku Lipenska i letních cyklobusů Jiří Mánek.

„Turistický spolek Lipenska vznikl teprve před rokem. Je to dobrovolné sdružení obcí, spolků a především podnikatelů, kteří jsou si vědomi, že bez vzájemné spolupráce kvalitu Lipenska stěží posuneme k lepšímu. Zatím jsme tu nikdy v historii neměli projekt, na kterém by se přímo podílelo přes 60 partnerů. Kromě skvělé nabídky pro turisty i místní občany mám největší radost právě z onoho množství spolupracujících subjektů, kteří cítí společný zájem a jsou ochotni pro něj něco udělat," uzavírá Zdeněk Zídek, starosta obce Lipno nad Vltavou.